Sambata de la ora 18, 80 REMEMBER la RRM Student FM

Va invit la o calatorie in timp, mai precis in deceniul 8 al secolului trecut. De ce anii 80? Pentru ca putinor decenii din istoria recenta a Omenirii le-a fost dat sa fie atat de pline. Muzica exceptionala, descoperiri miraculoase, cuceriri ale tehnicii si asa mai departe. Toate intamplarile anilor 80 ce au marcat intr-un fel sau altul istoria lumii vor fi aduse in discutie in aceasta emisiune, editie de editie, numai pe 103 cu 4 FM. Si evident, pe blog!

marți, 30 iunie 2009

Andreea Raducan

In ziua de 30 septembrie 1983 se nastea, in Romania o fetita ce avea sa aduca Romaniei, o data in plus, recunoastere si faima mondiala. Parintii au botezat-o Andreea Raducan. Micuta Andreea a facut parte din "noua generatie" de gimnaste romance crescute sa continue traditia de excelenta a gimnasticii romanesti, si sa preia stafeta dupa retragerea medaliatelor olimpice Lavinia Milosovici si Gina Gogean. A inceput gimnastica la o varsta frageda si anume la patru ani si jumatate, in orasul natal, Barlad. Raducan si-a facut debutul international in 1998 la Campionatele Europene de Juniori din Belgia. Aici s-a clasat pe locul 4 la individual compus. In 1999 a participat la Campionatele Mondiale din China, unde a castigat finala la sol. Tot aici a ocupat locul 5 la individual compus. Andreea Raducan a facut parte din echipa de gimnastica a Romaniei la Olimpiada de la Sydney, unde a castigat medalia de aur pe echipe. La sfarsitul competitiei de individual compus, primele trei locul erau ocupate, in ordine, de Andreea, Simona Amanar si Maria Olaru. Din nefericire, dupa terminarea concursului Comitetul Olimpic International a anuntat ca Andreea Raducan a fost testata pozitiv pentru pseudoefedrina, o substanta interzisa. In ciuda apelurilor formale inaintate de Andreea, echipa romana de gimnastica si Federatia Romana de Gimnastica, decizia de a o descalifica pe gimnasta a ramas definitiva. Insa acesta n-avea sa fie finalul. In 2001 a participat la Campionatele Mondiale din Belgia, unde a castigat medalia de aur pe echipe. In probele individuale s-a clasat pe locul intai la sol si barna si pe locul al treilea la individual compus. Din nefericire, anul 2002 a fost marcat de accidentari si probleme extra-sportive. Poata ca de aceea, dupa o performanta mult sub asteptari la Campionatele Mondiale din Ungaria, Andreea Raducan s-a retras din activitatea competitionala. Insa chiar si asa, cu acest din urma insucces, Andreea Raducan a fost unul dintre cei mai buni ambasadori ai Romaniei in general si ai gimnasticii in special.